Yurtdışı çıkış yasağı hakkında bilmeniz gerekenler

  • 21 Temmuz 2016
  • 6.033 kez görüntülendi.
Yurtdışı çıkış yasağı hakkında bilmeniz gerekenler

OHAL sonrası havalimanlarında uygulanan yurtdışına çıkışın tüm prosedürleri…

OHAL sebebiyle yurtdışı çıkışlarda uygulanmaya başlanan prosedürler şöyle:

Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir.Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. İşverenler, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilmektedir.

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

Emekli ya da bağkura bağlı yolcuların yanında mutlaka SGK dökümleri olması gerekmektedir.

Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasında mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet,pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor.

Yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçuşlarına izin verilmektedir.  Nüfus cüzdanı ile girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir.

Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri önerilir.

Yurtdışı eğitim ve yurtdışı dil okulları hakkında bilgi edinmek için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ