Yeni Zelanda’da Eğitim

  • 19 Mart 2015
  • 4.098 kez görüntülendi.
Yeni Zelanda’da Eğitim

Yeni Zelanda’da Eğitim

Yüksek refah seviyesi, Dünya’nın en güvenilir ülkelerinden birisi olması, eğitim kalitesi, yaşam giderlerinin düşük olması, mükemmel doğası ve kolay vatandaşlık alabilme imkanları ile Yeni Zelanda’da dil eğitimi, lisans ya da master programlarına katılmak isteyenlerin sayısı her geçen gün daha artıyor. Sizin de düşünceleriniz arasında yurtdışı eğitim planları varsa Yeni Zelanda’yı da seçenekler arasında değerlendirmenizde yarar var.

 

Yeni Zelanda Dil Okulu

Resmi dilin İngilizce olduğu Yeni Zelanda’da eğitim kalitesinin de çok yüksek olması beraberinde birçok İngilizce dil okulunu da getirmiş. Dil okullarında 3 aydan daha kısa sürede eğitim alacak olanlar turist vizesi ile Yeni Zelanda’ya giriş yapabilirken, daha uzun süre eğitim alacak olanların ise öğrenci vizesi alması gerekiyor.

 

Yeni Zelanda Dil Okulu Fiyatları

Yeni Zelanda’da dil okulu fiyatları Amerika ve İngiltere ile kıyaslanacak olursa daha ekonomiktir. Ortalama bir rakam vermek gerekirse aylık dil okulu ücretleri için 1200-1300 NZD aralığında demek doğru olur.

 

Yeni Zelanda’da Ön Lisans/Politeknik Öğrenim

Yeni Zelanda’da 20’den fazla mesleki eğitim programının yer aldığı politeknik öğrenim kurumları bir nevi Türkiye’deki meslek yüksek okullarının görevini üstlenmiş durumda ve iletişim, hemşirelik, ana okulu öğretmenliği gibi farklı alanlarda eğitim programları bulunmakta. 2 yıl süren eğitimin ardından oturum ve vatandaşlık başvurusunda da bulunabildiği için bir çok yabancı öğrencinin de tercihi olabilmekte.

 

Yeni Zelanda’da Lisans/Üniversite Eğitimi

Yeni Zelanda’da toplam 8 üniversite olmasına rağmen bu üniversitelerin altısının Dünya’nın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında yer alabilmesi nedeniyle bir çok yabancı öğrenci, prestijli bir diploma için Yeni Zelanda’ya başvuru yapmakta. Aranan şartları sağlamak kolay olsa da başvuru sayısının fazla olması nedeniyle başvuruyu oldukça titiz bir şekilde yapmakta yarar var. Bu yüzden bu konuda uzmanlaşmış yurtdışı eğitim danışmanlığı veren firmalardan yardım almak gerekebilir.

Genellikle 3 yıl süren lisans eğitimi tıp fakültesi gibi bazı bölümler ise 4 ya da 6 yıllık bir eğitim programına sahip olabilir. Ayrıca İngilizce yeterliliği tam olmayan ya da lise diploma notu çok iyi olmayanların da 1 yıllık hazırlık dönemi geçirmesi gerekebilir.

 

Lisans Eğitimi Başvurusu için Gerekenler

* İngilizce yeterlilik (TOEFL ya da IELTS)

* Lise diploması ve yeterli not ortalaması

* Referans ve niyet mektupları

 

Yeni Zelanda’da Üniversite Fiyatları

Yeni Zelanda’da yıllık üniversite harçları ortalama olarak 15.000 NZD civarındadır. Yıllık yaşam masraflarının da 10.000 NZD civarında olacağı göz önünde bulundurulursa Türkiye’deki bir vakıf üniversitesinin bir yıllık harç ücreti ile Yeni Zelanda’da hem eğitim hem de yaşam giderlerini karşılamanın mümkün olduğu görülebilir. 3 yıllık eğitim süresi de göz önüne alınırsa oldukça ekonomik bir seçenek olarak alternatifler arasında yer alabilir.

 

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Yeni Zelanda’daki bir çokmaster programı 1 yıl sürmektedir. Master süresinin kısa olması, öğrencilerin üniversite içinde ve dışında bir çok sosyal imkan sahip olması, burs imkanlarının çok geniş olması ve vatandaşlık alma imkanının yüksek lisans mezunları için oldukça kolay olması nedeniyle de her yıl binlerce yabancı öğrenci Yeni Zelanda’daki üniversitelere başvuru yapmaktadır.

Yıllık ortalama 20-25 bin NZD seviyesindeki master ücretlerinin de genelde sadece 1 yıl ödenecek olması da tercihlerin en önemli nedenlerindendir.

 

Yeni Zelanda’da Master Başvurusu için Neler Gerekli?

* Transkript

* Diploma ya da mezuniyet belgesi

* İngilizce Yeterlilik (genellikle IELTS 6.5 ya da TOEFL 90)

* 2 adet akademik referans mektubu

* Niyet/amaç mektubu

* Çalışanlar için işyeri referans mektubu

 

Yeni Zelanda’da Çalışma İzni Alabilir miyim?

Yeni Zelanda’da öğrencilerin çalışma izni alması mümkün; buna dil okullarında eğitim alan öğrenciler de dahil. Ancak bu izni alabilmek için en az 6 aylık bir program için kayıt yaptırmış olmak ve İngilizce yeterliliğinizin olduğunu göstermek için 5.0 seviyesinde bir IELTS skoruna sahip olmanız gerekmekte. Eğer bu şartları sağlıyorsanız haftalık 20 saat çalışma hakkına sahip olmanız mümkün.

 

Yeni Zelanda’ya Vize Almak Zor mu?

Yeni Zelanda, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığı takdirde çok daha kolay vize prosedürlerine sahiptir. Bu yüzden İngiltere ve Amerika ile sorun yaşayabileceğini düşünen kişiler için de bir alternatif olabilir.

 

Konaklama

Aile yanı, yurt, kiralık daireler gibi bir çok seçenek Yeni Zelanda’da öğrenci olan herkes için alternatifler arasında. Ancak özellikle dil okullarına kayıt yaptırıldığı esnada şartlardan emin olmakta fayda var. Zira yoğunluk nedeniyle her zaman için istediğiniz şekilde konaklama imkanına sahip olmanız mümkün olamayabiliyor.

 

Yeni Zelanda’da Eğitim için Burs Alabilir miyim?

Yeni Zelanda, burs imkanları ile seçenekler arasında rahatlıkla ön plana çıkabilir. Ancak genellikle burs şartları yüksek diploma notu ve iyi bir İngilizce gibi ön şartlara sahiptir. Burs alabilmek içinse en doğru yardımı bu konuda uzman olan yurtdışı eğitim danışmanlığı veren firmalardan almak mümkündür.

 

Yeni Zelanda’da eğitim ve Çalışma imkanları hakkında bilgiler : http://www.eduvizyon.com/yeni-zelanda-dil-okullarinda-egitim-ve-calisma-izni/

 

Yeni zelanda dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için bizi arayınız. 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ