Washington Dc şehri

  • 25 Haziran 2016
  • 2.167 kez görüntülendi.
Washington Dc şehri

Washington Dc Şehri

Washington DC şehri; Amerika’nın başkenti, skandalların ve komple teorilerinin hiçbir zaman bitmediği sinema sektörünün bir numaralı mekanıdır. En çok haber bültenlerinden ve ajan hikayelerinden duymaya alışık olduğumuz bu şehir, Amerikalıların gözünde Amerika’nın en değerli ve önemli şehirdir. Ayrıca; Washington ile Washington DC birbirinden farklıdır. Washington bir eyalettir ve başkent değildir. Washington DC ise bir şehirdir ve Amerika’nın başkentidir. Amerikalılar isimsel karışıklılığın olmaması için Washington eyaletinin sonuna DC ekleyerek buranın şehir olduğunu ifade etmişlerdir. DC’nin anlamı ise District of Columbia’dır. Türkçesi; Columbia Bölgesi’dir.  Tam olarak Virginia ile Maryland eyaletlerinin arasındaki bir bölgede bulunur.

washington-dc-map

Washington DC kendi başına bir eyalet değildir ve herhangi bir eyaletin içerisinde de yer almaz. Bu sebepledir ki Washington DC’nin bir valisi yoktur ancak bir belediye başkanı vardır.  Washington DC dar bir alanda yer aldığı için, Washington DC’de çalışanların büyük çoğunluğu yoğunlukta olarak Batı Virginia, Maryland ve Virginia’da yaşar. Tarih boyu bütün Amerikan başkanlarının konutu olarak hizmet vermiş olan Beyaz Saray’da bu şehirde yer alır.

Washington DC Gezilesi Yerler : Neler yapmalı , nereleri gezmeli?

Lincoln Anıtı ve Havuz

lincoln-memorial-picture

Başkentte iken mutlaka görülmesi gereken bir anıt. Ayrıca büyük bir havuz var. Resim çekmek için güzel bir yer. DC’ye yolunuz düşerse parlamento binasını mutlaka ziyaret edersiniz. Parlamento binasına varmadan yol üstünde Abraham Lincoln anıtına uğranmalı. Parktaki sincapları da beslemeden geçmeyin; fındıkları çok seviyorlar. Biraz da Lincoln ve Amerikan tarihi hakkında fikir sahibi olunması fena olmaz. Uçakta dönerken de “Müzede bir gece” filmini izleyince DC’yi özlemeye başladığınızı farkedeceksiniz 🙂

Beyaz Saray

Amerika Cumhurbaşkanlarının konakladığı saraydır İçini gezmek için nerdeyse 6 ay öncesinden konsolosluktan başvuru yapmanız gerekir. Dışından bile olsa orda olduğunuzu kanıtlamak için dış parmaklıklar arasından düzgün bir fotoğraf çekebilirsiniz. Şanslıysanız saray güvenliğinin mesai saatinde güvenlik kulübesinde kestirdiği dakikaları bile yakalayabilirsiniz.

National Mall

Capitol, Reflecting Pool, Lincoln Memorial, Washington Monument’ın bulunduğu ve içinde birçok parkın bulunduğu ulusal park. Evet, adamlar park içine parklar yapıyorlar..

Capitol
Amerika Kongre binası, etkileyici bir dış ve iç mimarisi olduğu için turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Washington Monument

169 metre ile dünyanın en yüksek dikilitaş ünvanına sahip olan bu anıt, Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmıştır. Kurşun kalemi anımsattığı için yerliler arasında ‘the pencil’ olarak nitelendirilen bu anıt, Amerika tarihinin en önemli simgelerinden sayılıyor. Şehrin panoramik manzarasını görmek için tek noktalardan biri olduğundan çok rağbet görüyor. 2011 yılında yaşanan 5.8 şiddetindeki depremde hasar gördüğü için anıtın içine girmek yasak.

Jefferson Memorial

Beyaz Saray’ın güneyinde bulunan, Amerika Birleşik Devletleri kurucu babalarından biri ve 3. Başkan Thomas Jefferson anısına yapılan neoklasik mimarisi olan anıttır.  Jefferson heykeli özellikle bir zamanlar yaşadığı Beyaz Saray’a doğru dönüktür. Bu kadar.

Chinatown

Amerika’nın bir çok eyaletinde bulunan Chinatown, burada da eksik kalmamış. Ama burdaki Chinatown’da, diğerleri aksine nerdeyse hiç Çinli yok.

Atatürk Heykeli 

Amerika’daki ilk ve tek Atatürk heykelini ziyaret etmek isteyen olursa heykel Sheridan Circle Park’da yer alıyor.

Heykelin bulunduǧu Sheridan Circle meydanı, Beyaz Saray’a inen Massachusetts Bulvarı adlı yolun üzerinde bulunuyor. Bu yol üzerinde Amerika Başkan Yardımcısının evi ve büyük elçilikler sıralanıyor. Atatürk’ün heykelinin bulunduǧu meydanın ortasında ise, ABD’nin çok ünlü bir heykeltraşının, Gutzon Borglum’un eseri olan, General Philip Sheridan’in at üstünde bir heykeli var. Sheridan meydanı adı da oradan geliyor. Gutzon Borglum, ABD’nin South Dakota eyaletindeki Mount Rushmore daǧındaki Başkanların (Washington, Jefferson, Lincoln, ve Roosevelt) büstlerini yapmış olan heykeltraş olarak ünlenmişti. Atatürk, askeri strategist dehasi, sosyal, eǧitim ve ekonomi dallarındaki reformları, devlet adamlıǧı yönleriyle, Washington, Jefferson ve Lincoln’un tek tek en iyi yeteneklerini kendi kişiliǧinde geliştirmiş ve başarıyla uygulamıştır. Baskan Roosevelt’de Atatürk’ün vefatını duyduǧunda, ” Bu büyük adamla cok tanışmak istiyordum. En büyük üzüntüm artık bunun imkansız oluşudur” demişti.

washington-ataturk-heykeli

 

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ