Kanada’da Üniversite Eğitimi

  • 26 Ocak 2015
  • 2.876 kez görüntülendi.
Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada Üniversitelerinde Eğitim

Kanada’da lise sonrası eğitim ikiye ayrılır.İlk seçenek, üniversiteler ve ikinci seçenek Yüksekokullardır ( Teknik ve Sanat eğitimi ) Üniversiteler akademik , mesleki eğitimler vermektedir . lisans ve üzeri diploma dereceleri bu şekilde alınmaktadır.(BA, BSc, MA, MSc, PhD, vb). Yüksek okullar ise çeşitli sanat dallarında ve teknolojik alanlarda eğitim vererek iş alanı sunmakadır. Aynı zamanda yüksek okullardan sonra üniversitelere geçiş de mümkündür. Kayıt şartları ve kolay kabul açısında 2 yıllık bir okula, sonra 3 vede 4. yıllar için istediğiniz başka bir üniversiteye geçip üniversite eğitiminizi tamamlayabilirisniz.Aynı zamanda Kanda’da yüksekokullar , Kanada üniversitelerine göre kıyasla daha ekonomik fiyatlara sahiptirler.

Üniversitelerin Kanada’da ekonomik açıdan devlet tarafından finanse edilmesi, kontrolünün ve denetiminin çok sıkı şekilde yapılması Kanada’da eğitim kalitesini oldukça yukarılara çekmiştir. Eğitim sistemi Dünya geneli ile kıyaslandığında ise oldukça farklı bir metodoloji ve kalite ile karşılaşılır.

Üniversiteye göre değişmekle birlikte Kanada’da üniversite ücretleri 1.000 CAD ile 35.000 CAD arasında değişebilmektedir. Kanada’da öğrenciler isteğe bağlı olarak İngilizce yada Fransızca eğitim alabilirler.

 

Kanada’da Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimine Kabul Edilmek için Gerekli Şartlar

Kanada’da Üniversite eğitimi almak için ülkemizde yapılan LYS sınavının hiçbir önemi yoktur. Kanada’da kabul gören liselerden iyi bir not ortalaması ile mezun olmuş olmak başvuru için yeterlidir. Bundan sonrası için önünüzde tek engel; varsa dil probleminiz olacaktır.

Kanada’da Yüksek Lisans için de şartlar aşağı yukarı aynıdır. Lisans eğitimini tamamlamış olmak ve iyi bir transkript ile birlikte referans mektuplarının olması.

Kanada’nın resmi dilleri Fransızca ve İngilizce’dir. Eğitim dili Fransızca olan bir okula kayıt yaptırabilmek için Fransızca yeterliliğiniz olmalıdır. Bunun tespitini daha çok okullar kendi yapmış oldukları sınavlarla belirlerler.

İngilizce içinse başvuru yapılacak olan okulun üniversitenin kriterlerine göre TOEFL ya da IELTS sınavlarından yeterli puanı almak gerekir.

Her iki dil içinde yeterli bulunmadığınız takdirde okulların kendi açmış oldukları dil kurslarında eğitiminizi tamamlayıp, lisans eğitimine devam etmeniz mümkündür. Ayrıca her bölüm için geçerli olmamakla birlikte, Türkiye’de devam eden lisans eğitiminize kaldığınız yerden Kanada’da devam etme şansınız vardır. Aynı şekilde Kanada’da başlamış olduğunuz eğitim hayatınıza kaldığınız yerden Türkiye’de de devam edebilirsiniz.

Öğrencilik Sırasında Çalışma İzni

Eğitim hayatı boyunca Kanada’da haftalık 20 saatle sınırlandırılmış olan çalışma izni öğrencilere verilmiştir. Eğitiminiz yaz aylarında devam etmeyecekse ve yazı Kanada’da geçirmek istiyorsanız da yaz aylarında tam gün çalışmanız mümkündür. Kanada’da Eğitim sürecinin başlaması ile birlikte çalışma izni de başlar. Kanada’da i lisans – yüksek lisans bitiren öğrencilere  3 yıl yasal çalışma izni verilmiş olur.

Diploma ile birlikte Kanada’da Vatandaşlık ve Göçmenlik Hakkı

Almış olduğunuz lisans veya yüksek lisans diploması ile Dünya’nın en yaşanılabilir ülkelerinden birisi olan Kanada’da vatandaşlık ve göçmenlik hakkı elde etmeniz mümkün. Bu konuda devlet tarafından oldukça farklı alternatif sunulmaktadır ve buraya eğitim için gelmiş olanların tercih sebeplerinin en önemlisidir.

Kanada‘da eğitim için ücretsiz danışmanlık hizmetlerini Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığından alabilirsiniz.

0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 ‘dan bilgi alabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ