İtalya’da Eğitim ve Yaşam

  • 19 Mayıs 2015
  • 6.939 kez görüntülendi.
İtalya’da Eğitim ve Yaşam

İtalya’da Eğitim

İtalya’da dil eğitimi almak ve İtalya’da üniversite eğitimini tamamlamak, ya da master yapmak isteyenler yazımızın devamında kendilerini ilgilendiren detaylar bulacaklar.

İtalya’da Yaz Okulu

12 ve 18 yaş aralığındaki gençler için düzenlenen yaz okullarında hem İtalyanca öğrenmek için ilk adım atılır, hem de düzenlenen gezi ve aktivitelerle öğrencilerin güzel ve verimli bir tatil geçirmesi amaçlanır.

Yaz okullarında dersler genellikle sabah saatlerinde başlar ve öğleden sonra öğrenciler okul tarafından düzenlenen gezi ve aktivitelere katılırlar. Yaz okulu Dünya’nın her köşesinden gelen yüzlerce öğrenci ile bir araya gelen gençler için unutulmayacak bir deneyim olacaktır.

İtalya’da Dil Eğitimi

İtalya’da dil kursları genelde genel İtalyanca, İş İtalyancası ve akademik yıl İtalyanca eğitimi olmak üzere 3 kısma ayrılır.

Genel İtalyanca Programları

Hiç İtalyanca bilmeyenlerin de katılabileceği programlar 2 ile 48 hafta arasında değişen eğitim sürelerine sahiptir. Kursun ilk gününde yapılacak olan sınava göre uygun seviyede sınıfta derslere başlanır.

İş İtalyancası Programları

İş hayatında İtalyanca’ya ihtiyaç duyan profesyoneller tarafından tercih edilir. İtalya’ya özgü sanat tarihi İtalyanca kursları, Aşçılık için İtalyanca kursları ve moda için İtalyanca kursları gibi farklı alanlarda da alternatifler mevcuttur.

Akademik Yıl İtalyanca Programları

Üniversite eğitimini İtalya’da almak isteyenler ve dile çok iyi birşekilde hakim olmak isteyenler tarafından tercih edilir. Eğitim süresi 24 ile 48 hafta arasında değişmektedir ve diğer programlara nazaran daha ucuz alternatiflere sahiptir.

İtalya’da Dil Eğitimi Fiyatları

Farklı alternatiflerin olması ile birlikte dil okullarının fiyatları da oldukça farklı skalada. Haftalık 20 saatlik derslerin yer aldığı programlardan örnek verecek olursak 16 haftalık bir İtalyanca kursa katılmak için 2000 Euro civarlarında bir parayı gözden çıkarmanız gerekecek.

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de 12 yıllık eğitim (hazırlık sınıfları hariç) almış gerekir. Lise 4. sınıflar da son senelerinde üniversite için İtalya’ya başvuruda bulunabilirler.

Yeter düzeyde İtalyanca biliyorsanız direk olarak üniversite eğitimine başlamanız mümkündür. Ancak bunun için her okulun kendi yapmış olduğu sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Dil yeterliliğiniz yoksa da üniversite öncesi bir İtalyanca dil eğitimi programına katılımınız sağlanır ve dil eğitiminin ardından lisans eğitimine geçilir.

İtalya’da lisans eğitim süresi 3 yıldır ve her yıl 2 akademik süreyi kapsar. Akademik dönemler okullara göre farklılık gösterse de genelde 20 haftadır.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Fiyatları

İtalya’da Lisans Eğitimi Fiyatları devlet üniversiteleri için yıllık 600 Euro civarlarındadır. Özel üniversitelerde ise fiyatlar genelde yıllık 10.000 Euro’nun üzerindedir.

İtalya’da Master/Yüksek Lisans Eğitimi

Sanat, mimarlık ve tasarım söz konusu olduğunda İtalya’nın adı hep bir adım öndedir. Bu alanlarda çok farklı alternatife sahip olması ile birlikte hemen hemen bütün alanlarda yüksek lisans programlarına katılmak mümkündür.

İtalya’da yüksek lisans süresi 1 yıldır ve eğitim sonunda zorunlu staj vardır. Eğitim dili İtalyanca’nın yanında İngilizce de olabilmektedir.

Kabul için aranan ilk şartlar dil yeterliliği ve akademik başarı olsa da bazı alanlarda özel yetenek sınavlarına da katılmak icap edebilir.

İtalya’da Eğitim ve Konaklama

İtalya’da eğitim sırasında konaklama için yurt, aile yanı konaklama ve kiralık stüdyo daireler en çok tercih edilenler. Yurtlarda ve aile yanında konaklama fiyatları aylık 400 Euro ile 700 Euro arasında değişiklik gösterebiliyor. Ev ya da stüdyo kiralamak isteyenler ise aylık en az 600 Euro’yu gözden çıkarmalıdır.

 

İtalya’da Eğitim  ve diğer yurtdışı eğitim programalrı hakkında detaylı bilgi için bize her daim 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 ‘dan ulaşabilirisniz.

 

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ