İngiltere’de Üniversite Eğitimi

  • 26 Ocak 2015
  • 2.966 kez görüntülendi.
İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Yurtdışında üniversite eğitimi için İngiltere’ye gelenler mesleki okullar dışında genellikle lisans ve yüksek lisans programlarını tercih etmekteler. Ülkemizden farklı olarak İngiltere’de lisans programlarının süresi bazı teknik bölümlerde 4 yıl olsa da genelde 3 yıl.

İngiltere’de üniversite eğitimi başlangıç tarihleri ülkemizde de olduğu gibi ekseriyetle eylül ve ekim aylarıdır. Ancak dönemler İngiltere’ye has biçimde üçe ayrılmıştır ve her dönem ortalama 10-14 hafta arasında değişiklik gösterir.

Üniversitelerinin dünya çapında bilinilirliği ve prestiji ile İngiltere’de alınacak bir diplomanın Dünya üzerinde her yerde geçerliliği söz konusudur. Türkiye’den İngiltere’ye üniversite için başvuracak olanlar için şartlar çok zor olmasa da İngiliz Üniversiteleri seçim konusunda oldukça titiz davranmaktadırlar.

İngiltere’de Lisans Başvurusu ve Kabul Şartları

Türkiye’deki eğitim sistemi ile İngiltere’deki eğitim sistemi arasında farklar olduğu için İngiltere’ye giden öğrenciler öncelikle 1 yıl süren Foundation Programı’na katılmak zorundadır.

Foundation Programı dahilinde öğrencilere Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler gibi farklı alanlarda bir yıl eğitim verilir. Foundation Programına katılmak için aranan şart yeter düzeyde İngilizce’dir. İngilizce seviyesi iyiye yakın olan bir öğrenci birkaç aylık bir hazırlıkla programa katılmaya hak kazanabilir. İngilizcesi kötü olanlar içinse 1 yıla yakın bir hazırlık süresi gerekebilir.

İngiltere’de yüksek lisans – Master yapmak

Tüm Dünya’dan binlerce öğrenci İngiltere’de master yapabilmek için başvuruda bulunur ancak onay sürecinde üniversiteler oldukça seçicidirler. Yüksek lisans programlarının 1 yıl olması da ilgiyi daha da artırmaktadır.

Yüksek lisans için Türkiye’deki 4 yıllık bir fakülteden iyi bir not ortalaması ile (genelde minimum 2.5) mezun olmak aranan ilk şarttır. Yüksek Lisans Eğitimi alabilmek için iyi bir İngilizce’ye sahip olabilmek pek tabii en önemli şartlardan birisidir ancak İngilizce’si tam anlamıyla yeterli olmayanlar için 1 yada 2 dönemlik pre-master programları vardır ve bu programlara dahil olunduğu takdirde yerleştirmeyi garanti eden üniversiteler dahi vardır. Foundation programlarında olduğu gibi pre-master programları için de İngilizce seviyesinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir.

İngiltere’de üniversite fiyatları ve yaşam giderleri

Sadece eğitim giderleri göz önüne alındığında İngiltere’deki Üniversitelerin yıllık harçları 6 ile 15 bin Pound arasında değişir. Yıllık konaklama için de tercihinize göre 3 ile 8 bin Pound arasında gözden çıkarmanız gerekecektir.

Günlük giderler şehre göre çok farklılık gösterse de bu kalem de için de yıllık ortalama 5 bin Pound ayırmak gerekecektir.

Ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin yıllık harçları ve genelde iki yıl süren Yüksek Lisans programları göz önüne alınırsa İngiltere’de Dünyanın en prestijli diplomalarından birisine sahip olma şansı, farklı bir deneyim ve çok çok iyi bir İngilizce daha ağır basan taraf olmakta ve gün geçtikçe seçimin bu yönde kullananların sayısı artmakta.

İngiltere’de üniversite eğitimi, ingiltere üniversite ücretleri, ingiltere üniversite bursları, ingiltere üniversite bölümleri hakkında daha fazla bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı hatlardan ulaşabilirisniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ