İngiltere’de eğitim

  • 26 Mart 2015
  • 2.308 kez görüntülendi.
İngiltere’de eğitim

İngiltere’de Eğitim

 

İster dil eğitimi, isterse de lisans ya da master; eğitimin beşiği olarak görülen İngiltere’de bunların hepsi için farklı yüzlerce alternatif var. Ancak doğru seçimi yapabilmekse 1 defa alınacak bir karar için oldukça önemli.

Biz de hayal olarak düşünülen bu eğitimin aslında ulaşılması ne kadar kolay bir seçenek olduğunu; asıl önemli olanın doğru seçim yapabilmek olduğunu anlatmak için kısa bir yazı hazırlayalım istedik.

İngiltere’de Dil Okulu

İngiltere, dili anavatanında öğrenmek isteyen bir çok kişinin dil okulu seçiminde ilk sıradaki alternatifi. Bunda sadece dilin anavatanı olması değil, aynı zamanda üst düzey eğitim kalitesi ve dil eğitiminin nasıl yapılabileceğini Dünya’ya öğretmiş olan İngilizlerin sahip olduğu üstün metodolojinin etkisi var.

İngiltere’de Dil Eğitiminin Farkı

İngiltere’de dil eğitimi devlet tarafından oldukça sıkı bir şekilde kontrol altına alınmıştır ve ne olursa olsun kaliteden taviz vermek mümkün değildir.

İngiltere’de dil eğitimi almak için gelen yabancı öğrenciler için 16 yaş sınırı koyulmuştur. 16 yaşından daha küçük olanlarsa ancak yaz dönemlerinde açılan yaz okullarına katılabilirler.

Eğitim başlamadan önce herkes için bir seviye belirleme sınavı yapılmakta ve sınıflar buna göre şekillendirilmektedir. Sınıflarda ise öğrenci sayısı 8 ile 16 arasında olmalıdır.

Aynı milletten/kültürden öğrencilerin ise aynı sınıfta olmamasına büyük özen gösterilmektedir.

İngiltere’de Ucuz Dil Eğitimi Almak Mümkün mü?

İngiltere, dil okulları fiyatları ile bir çok ülkeye nazaran biraz daha pahalı demek yanlış olmaz. Ancak uzun süreli programlar için İngiltere’ye gelmiş olanlar için oldukça büyük oranda indirimler söz konusudur. Hatta öğleden sonra başlayan dersler, sabah başlayan derslere nazaran daha ekonomik olduğu için seçiminizi öğleden sonraki derslerden yana yaptığınızda bile indirim almanız mümkündür.

İngiltere’de Dil Okulu ile Birlikte Çalışma İzni Almak Mümkün mü?

Evet. Ancak kayıt yaptırmış olduğunuz programın 11 aydan daha uzun süreli bir program olması gerekmekte. Bu şekilde haftalık 10 saatlik bir çalışma izni almanız mümkün. Az gibi görünse de saatlik çalışma ücretleri fazla olduğu için bu süre içinde en azından günlük giderler için ihtiyaç duyulan parayı kazanmak mümkün.

İngiltere’de Lisans/Üniversite Eğitimi

Prestijli bir diploma ve çok iyi bir İngilizce ile üniversite eğitimini tamamlamak isteyen belki de yüz binlerin hayali arasında İngiltere’de üniversite eğitimi almak var.

Peki İngiltere’de Üniversite Eğitimi Almak için Neler Yapmak Gerekiyor?

Liseden mezun olmuş ya da mezun olacak durumda olmak, maddi yeterliliğe sahip olmak, ortalamanın üzerinde bir not ortalamasına sahip olmak ve İngilizce bilmek.

Şartlar bu kadar kolay gibi görünse de başvuru sayısı çok fazla olduğu için kabul alabilmek adına profesyonellerden destek almak çok önemli.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

İngiltere’nin bir çok lisans programı 3 yıllık bir eğitim programına sahip ve 1 yıl genellikle 3 döneme ayrılmış durumda. Ancak yurtdışından gelen öğrencilerin eğitim sistemine adapte olabilmeleri için 1 yıllık bir Foundation Programı’na katılmaları gerek. Foundation Programı’na katılmak için de çok ileri düzey olmasa da yeteri ölçüde İngilizce bilme şartı koşulmakta.

İngiltere’de Üniversite Eğitiminin Maliyeti Ne Kadar?

Lisans programları genellikle yıllık 8 ile 10 bin Pound arasında ücretlerle öğrenci kabul edebilmektedir. Master programları içinse bu fiyatlar yine 10 bin Pound’dan 20 bin Pound’a kadar çıkabilmektedir.

Bir öğrencinin yıllık giderleri için de yine yaklaşık 10 bin Pound kadar ayırması yeterli olacaktır.

İngiltere’de Master/Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de master yapmak demek; Dünya çapında prestijli bir diploma, yüksek eğitim kalitesi, çok iyi bir İngilizce’ye sahip olmak ve farklı kültürden binlerce farklı insanla tanışma fırsatı ve çok daha fazlası demek.

İngiltere’de Master/Yüksek Lisans Yapabilmek için Gereken Şartlar ve Belgeler

* İngilizce Yeterlilik

Başvurulacak olan üniversite ve hatta bölüme göre farklılık gösterse de ortalama IELTS için min 6.5, TOEFL IBT içinse min 80 puan istenmektedir.

Eğer İngilizce seviyeniz IELTS 5.50 gibi bir aralıkta ise; 10 haftalık Pre-Master eğitim programları ile de bu açığı kapatmanız mümkündür.

* Referans Mektupları

Başvurularda en az iki adet akademik referans mektubu talep edilmektedir. Mektupların resmi şekilde ve usulüne uygun olarak yazılmaması halinde ise kabul edilmemesi olasıdır.

* Onaylı ve Tercüme Edilmiş Transkript

Henüz mezun durumunda olanların da hali hazırdaki notlarının onaylanmış bir dökümünü almaları gerekir. Bölüme göre farklılık gösterse de bir çok bölüm kabul için en az 2.5 not ortalamasını şart koşacaktır.

* Niyet Mektubu

Çok önemsiz bir detay gibi görünse de binlerce başvurunun olduğu bölümler için neredeyse bütün şartları sağlayan adayların öne çıkabileceği bir detaydır.

* CV

Yapılmış akademik çalışmalar ve varsa iş deneyimlerinin de yer aldığı bir CV de kabul alabilmek adına oldukça büyük bir fark yaratacaktır.

İngiltere’de Master/Yüksek Lisans Kaç Yıl?

İngiltere’de yüksek lisans süresi sadece 1 yıl. Bu yüzden ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin giderleri düşünülünce bile çok daha ekonomik bir seçenek olarak öne çıkabilir.

Başvurunuzu Profesyonel Destek Almadan Yapmayın!

Başvuru için gereken şartların tamamını karşılıyor olmanız İngiltere’de herhangi bir üniversiteden master için kabul alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Unutmayın sizin gibi binlerce farklı aday var ve birçoğunun ilk tercihi İngiltere. Bu yüzden adaylar arasından sıyrılmak için en büyük şansınız bu konuda profesyonel tardım almak.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ