Fransa’da Eğitim

  • 12 Mayıs 2015
  • 2.809 kez görüntülendi.
Fransa’da Eğitim

Fransa’da Eğitim

 

Fransızca’yı 30’dan fazla ülkenin kullanıyor oluşu ve G5’teki 5 ülkeden birisi olan Fransa’nın dünya genelindeki hakim güçlerden birisi oluşu, hem Fransızca’ya hem de Fransa’daki üniversitelerden alınacak prestijli bir diplomaya olan ilgiyi her geçen gün daha artırıyor. Fransa da bu ilgiyi çok iyi bildiği için yabancı öğrencileri ülkede ağırlamak için oldukça farklı alternatifler sunuyor.

 

fransa-dil-okullari

 

Fransa’da Dil Okulu

Fransa’da dil okulları genel Fransızca eğitiminden şarap eksperliği için Fransızca eğitimine kadar oldukça farklı seçeneğe sahipler. 2 Hafta ile 36 hafta arasında değişen Fransızca eğitim programlarından sizin için en uygun olanına katılmanız mümkün.

Fransa’da Dil Okulu Fiyatları

Fransa’daki dil okulları sahip oldukları eğitim içeriğine göre oldukça farklı bir ücret skalasında öğrenci kabul ediyorlar. Haftalık 20 saatlik dersin olduğu programlar göz önüne alındığında 16 haftalık bir program için 2000 ile 4500 Euro arasında bir ücretle kayıt yaptırmanız mümkün.

Aile yanı yurtta konaklama imkanlarının bulunduğu dil okullarında haftalık 150 ile 350 Euro arasında değişen fiyatlarla konaklama mümkün. Bu fiyatları en çok etkileyen detay ise fiyata yemeğin dahil olup, olmaması.

Fransa’da Üniversite Eğitimi

Fransa’da üniversite harçlarının (yıllık 200 Euro ile 2000 Euro arasında değişen fiyatlar)çok düşük olması, Fransa’nın Dünya üzerinde eğitime en çok bütçe ayıran ülkelerden birisi olması ve yabancı öğrencilerin Fransız öğrencilerle aynı sosyal haklara (kira yardımı, sağlık sigortası gibi) sahip olması Fransa’da üniversite eğitimi almak için her yıl binlerce başvuru gelmesine neden olmaktadır.

Bütün bunların yanında Fransa’da İngilizce eğitim veren üniversiteler sayesinde üniversite eğitimini tamamlayıp aynı anda Fransızca da öğrenebilmek mümkündür.

Fransa’da üniversiteler teorik eğitimin çok ötesine geçmiştir ve diploma sahibi öğrencileri iş hayatına adapte edebilmek için de bir çok özel şirketle anlaşmalar yapma yoluna gitmiştir. Bu da Fransa’da bir üniversiteden mezun olanların çok kolay bir şekilde iş sahibi olabilmelerinin en önemli nedenlerinden birisidir.

Fransa’da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Fransa’da yüksek lisans süresi 2 yıldır ve kabul şartları arasında dil yeterliliğinin çok büyük bir önemi vardır. Bunların yanında başarılı bir üniversite geçmişi, referans mektupları ve iş tecrübesi seçim şansını artıran en önemli detaylar.

Fransa’da yüksek lisans fiyatları ise neredeyse bütün dünya ülkelerine nazaran çok daha makul. Fransızca eğitim verilen bir üniversitede yıllık 250 Euro gibi bir ücretle yüksek lisans eğitimi almak mümkün. Ancak İngilizce eğitim veren üniversitelerde ise bu fiyat yıllık 10.000 Euro’ları bulabilmekte.

Fransa’da Yaşam Giderleri

Fransa’da bir öğrenci için aylık yaşam giderleri konaklama hariç 750 Euro civarlarında olabilmektedir. Paris gibi birkaç büyük şehirde ise bu rakam 1000 Euro’ları bulabilir.

 

Fransa’da eğitim ile ilgili linkler

 

 

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ