Çin’de eğitim ve yaşam imkanları

  • 19 Mayıs 2015
  • 9.444 kez görüntülendi.
Çin’de eğitim ve yaşam imkanları

Çin’de Eğitim

Çin’in dünya ekonomisine yön veren bir dev olması ile birlikte Çin’e ve Çince’ye ilgi Dünya genelinde her geçen gün daha da çok artıyor. Özellikle ticaret dünyasının Çin’e karşı artan bu ilgisi ile de bir çok kişi dil eğitimi ya da üniversite eğitimi almak için Çin’in yolunu tutuyor.

Çin’de Dil Eğitimi

Alışık olduğumuz Latin Alfabesi’nden farklı bir alfabe kullanıldığı için Çin’ce öğrenmenin çok zor olduğu düşünülse de bit yıl gibi bir sürede dile hakim olmak mümkün.

Çin’de dil okulları genelde 10 aylık bir eğitim programlarına sahipler. Mart ayında başlayan programlar Ocak Ayı’na kadar sürerken, Eylül Ayı’nda başlayan programlar da Temmuz ayının ortalarına kadar devam etmekte.

Eğitim sürecinde ise dersler genellikle sabah saatlerinde başlayarak öğlen saatlerine kadar devam etmekte; öğleden sonrası ise öğrencilere boş vakit olarak ayrılmakta. Bu boş vakitlerde ise bazı okulların düzenlemiş olduğu etkinliklere katılmak mümkün.

Bunların haricinde daha çok ticari amaçlarla Çince öğrenmek isteyenler için de temel düzeyde Çince eğitimi verilen birkaç haftalık yoğunlaştırılmış kurslar da mevcut.

Çince Dil Okulu Fiyatları

Çin’de dil eğitimi almak isteyenler için oldukça makul fiyatlarla Çince öğrenebilmek mümkün. Genellikle 10 ay süren Çince eğitimi için ortalama olarak 3500-4000 Amerikan Doları civarında ücretlerle kayıt mümkün.

Çin’de Üniversite Eğitimi

Çin’de 3 binden fazla yüksek öğretim kuruluşu var ve bunların bir çoğu yabancı öğrencilere kapılarını açmış durumda ve Çin’deki üniversitelerinin bir çoğunun YÖK denkliği bulunmakta.

Çin’de lisans eğitimi almak için Çince yeterlilik sınavlarından geçer puan almak gerekiyor. Bu puanlar mühendislik bilimlerinde daha kolay alınabilse de, tıp ve hukuk gibi alanlarda daha yüksek puanlar isteniyor. 10 aylık verimli bir Çince eğitimi alanlar ise bu sınavlardan rahatlıkla geçer not alabilmekte.

Çin’de Üniversite Eğitimi Fiyatları

Çin’de yaşam giderlerinin ekonomik olması gibi üniversite ücretleri de oldukça makul seviyelerde. Başvurulacak üniversiteye göre değişebilse de yıllık üniversite harçları 2500-3500 dolar arasında denebilir. Ayrıca sadece Çin’de eğitim için geçerli olan burs imkanlarından da faydalanmak mümkündür.

Çin’de Yüksek Lisans

Çin’de Master ve MBA programı için başvuranların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Genellikle 2 yıl süren Master programları için geçer şart Çince yeterlilik.

Çin’de Yüksek lisans fiyatları ise 5 bin ile 15 bin dolar arasında (2 yıllık eğitim için istenen ücret) değişkenlik gösteriyor. Yüksek lisans süresince çalışmak ise sadece kampüs içerisinde mümkün.

Çin’de İngilizce Eğitim

Çin’e olan yoğun ilgi ile birlikte batılı ülkelerdeki üniversiteler Çin’de de okullarını açmaya başladılar ve eğitim dilleri İngilizce. Bu sebeple bu programlara başvuranlar için Çince yeterlilik şartı olmadan Çin’de üniversite eğitimi almaya başlamak mümkün. Eğitim sırasında verilen Çince derslerle birlikte de okul sonunda Çince’ye tamamen hakim bir şekilde diploma almak çok kolay.

Çin’de Eğitim ve Konaklama

Çin’de eğitim almak için gelen öğrenciler için ilk 3 ay boyunca kampüs dışında konaklama çok fazla tavsiye edilmemekte. Kampüs içinde konaklama içinse oldukça farklı ücretlerle karşılaşmak mümkün. Öyle ki aylık 100 dolardan 500 dolara kadar oldukça farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkün. Yurt şartları genelde aynı olsa da gidilecek şehir ve okula göre genelde fiyatlar değişiklik göstermekte.

Kampüs dışında ev kiralayacak olanlar ise Çin’de pazarlık yapmadan kesinlikle anlaşma yapmamalı, zira kira konusunda pazarlık yapmak Çin’de oldukça alışılagelmiş bir şey. Pekin’den örnek verecek olursak aylık 250 dolar ile 700 dolar arasında kira giderleri ile tek kişilik bir ev kiralamak mümkün. Daha küçük şehirlerde ise daha makul fiyatlarla kiralık evler bulunabilir.

Çin’de eğitim ve diğer yurtdışı eğitim programalrı hakkında detaylı bilgi için bize her daim 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 ‘dan ulaşabilirisniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ