Avustralya’da Üniversite Eğitimi

  • 26 Ocak 2015
  • 2.830 kez görüntülendi.
Avustralya’da Üniversite Eğitimi

 Avustralya Üniversite Eğitimi

Avustralya hem yüksek refah seviyesi, hem de okullarındaki eğitim kalitesi ile her sene üniversite eğitimini Dünya standartlarında almak isteyen binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Yılda Avustralya’da 500.000 uluslararası öğrenci eğitim görüyor. Sizce bu kadar yüksek sayıda öğrenci neden Avustralya’yı eğitim görmek için seçiyor? Avustralya yıllık ortalam eğitime 14 milyar dolar gibi çok yüksek bir bütçe ayırmaktadır. Avustralya’nın eğitim sistemini çekici o kadar çok neden var ki.

Dünya’da üniversite açmanın en zor olduğu ülke Avustralya’dır. Bu kural oldukça kaliteli bir üniversite eğitimi demektir. Avustralya’da 37’si devlet 2 tanesi özel olmak üzere toplam 39 üniversite bulunur. Bu 39 Üniversitenin %50’si dünya sıralamasında çoğunlukla ilk 300 – 400 arasında ki TOP üniversiteler içindedir.Bu üniversitelerde 12 Nobel ödülü almış Bilim insanı görev yapmıştır.

Avustralya’da Eğitim

Avustralya Birleşmiş Milletler’in açıklamış olduğu en yaşanabilir ülkeler arasında nerdeyse hiçbir zaman ilk 3 dışına çıkmamış, refah seviyesi ve yaşam kalitesi oldukça yüksek ülkelerden biridir. 2014 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı verilerine göre (AGİT) , dünyada yaşanacak en iyi yer Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. AGİT’in yapmış olduğu en yaşanılır kentler araştırmasında yine Avustralya’dan Sydney, Melbourne ve Perth kentleri de ilk 10’a girmeyi başarmıştır. Bunun yanında Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında Avustralya’da Üniversite Harçları ve günlük yaşam daha ekonomik.

 Avustralya’da Eğitim Kurumları 5 başlıkta toplanır

1. İlk ve orta dereceli okullar
2. Yüksek eğitime hazırlık
3. ELICOS okulları (Yurtdışından gelen öğrencilere İngilizce dil eğitimi veren kurumlardır. Bu kurumlar dışında, özel dil okulları ve birçok üniversitenin de İngilizce dil eğitimi veren kurumları bulunur),
4. TAFE okulları
5. Üniversiteler
Avustralya TAFE Sistemi Nedir ?

Avustralya TAFE sistemi, mesleki eğitim veren okullardan oluşur.Öğrenci hangi alanda eğitim almışsa o alanda kariyer yapmaktadır. Oldukça popüler olan Avustralya TAFE programları arasında en çok ilgiyi , Turizm otelcilik, otel yönetimi, uluslararası ticaret, İnsan kaynakları, spor veya sanat yönetmenliği, muhasebe, bankacılık, bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat , telekomünikasyon, tıbbi laboratuvar bilimleri, patoloji , sağlık gibi programlar öne çıkmaktadır.

TAFE okullarında eğitim alan öğrencilerin ingilizce seviyeleri bu eğitim sonucunda, başlangıç seviyesinden ileri bir seviyeye ulaşmaktadır. Yeni bir kariyer yapmak , Eğitim aldığı alanda kariyerine devam etmek isteyen yada üniversite eğitimine geçiş yapmadan önce pratik yapmak isteyen öğrencilere bu okulları tavsiye etmekteyiz.

 ELICOS okulları

Avustralya’da yabanci öğrenciler için kurulmuş ve akredite olmuş dil kurslarını barındıran ELICOS (English Language Intensive Courses for Overseas Students) olarak adlandırılan kuruluşlar vardır. ELICOS kuruluşlarının verdiği İngilizce dil kursları üniversiteler tarafından kullanımına izin verilen binalarda yapılmaktadır. Kursların kampüste bulunmasının en büyük avantajı öğrencilerin üniversitelerin sunduğu tüm olanaklardan yararlanabilmesidir. ELICOS kuruluşlarından alınacak dil kursları ile üniversiteye geçme şansı artırılabilir. Dil kursları sonunda çeşitli dil sınavları(TOEFL, IELTS, CPE…) yapılır.

ELICOS kuruluşlarının denetleme ve akreditasyon işlemleri NEAS (National ELICOS Accreditation Scheme) tarafından titizlikle yürütülmektedir.

 Avustralya Üniversitelerinde çalışma izni

Avustralya’da üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin ayrıca haftalık 20 saatlik çalışma izni var ve bu da tercih sebeplerinden birisi. Çok basit işlerde dahi çalışarak haftalık 250-350 dolar arasında bir harçlık çıkarmak mümkün. Yaz aylarında ise bu izin tam güne çıkarılıyor. Avustralya’da Üniversite eğitimi alan her mezuna 2 yıl, Tezli Master yapan öğrencilere 3 yıl, Doktorasını tamamlayan öğrencilere de 4 yıl, eğitim aldıkları alanda çalışma izni verilir.

 Eğitime ve Öğrenciye Verilen Önem

Avustralya’nın eğitim kalitesinin Dünya standartları üzerinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öğrencilerin rahat edebilmesi ve sorun yaşamaması için de okullarda ve günlük hayatta bir çok düzenleme yapılmıştır.Avustralya, İlgi çekici ve yaşanılası doğası, Şehir merkezlerindeki tertemiz plajları, Kuzeyindeki yağmur ormanları,Yaşamaya son derece elverişli ılıman iklim koşulları, Dost canlısı sıcak, açık fikirli insanlarıyla, Modern şehircilik anlayışı, gelişmiş sağlık ve sosyal hizmetleriyle, Yüksek hayat standartı ve sunduğu güvenli ortam ile zevkle eğitim görebileceğiniz dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındadır.

Tüm Dünya’dan binlerce insanın göçmenlik için başvuruda bulunduğu Avustralya’da bu hakkı elde etmenin en kolay yollarından birisi üniversite ya yüksek lisans eğitimini Avustralya’da yapmış olmaktır. Özelikle yüksek eğitimini Avustralya’da yapanların bu başvurular da daha avantajlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dünya’da öğrencilerin eğitim haklarını koruyan ve bu konuda güvence veren nadir ülkelerden biri Avustralya’dır. Başarılı doktora öğrencilere eğitim hayatları boyunca 200.000 AUD ‘a kadar burs verebilen bir ülkeden bahsediyoruz. Aynı zamanda bazı üniversiteleri 3 yılda bitirmek mümkün. Bu da size ortalama %30 daha düşük bir eğitim maliyeti demektir.

– Avustralya sizin kültürel ve dini inançlarınıza saygılıdır. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

-Avustralya her anlamda huzurlu bir ülkedir. Özelikle suç ve politik huzursuzluk gibi bir sorun yaşamazsınız.

– Avustralya yasaları yabancı öğrencilere sunulan eğitimin yüksek standartta olmasını sağlar. Yabancı öğrencileri kabul eden tüm kurslar oldukça titiz bir şekilde denetlenir.

 Farklı Kültürleri Tanıma Fırsatı

Avustralya, farklı ülkelerden gelmiş bir çok yabancı öğrenciyi ağırladığı gibi aynı zamanda yerleşik halkı arasında da oldukça geniş bir kültür yelpazesine sahip. Bu kadar farklı kültürün bir arada, en az sorunla yaşadığı ülkelerden birisidir.

 Ekonomik Eğitim Ücretleri

İngiltere ve Amerika ile kıyaslandığında daha ekonomik bir seçenek olarak öne çıkan Avustralya’da yıllık üniversite ücretleri 15.000 ile 35.000 Avustralya Doları arasında değişkenlik gösteriyor. Ülkemizdeki özel üniversite harçlarının bile yıllık 40 ile 50.000 liralara kadar çıktığı düşünülürse oldukça iyi bir alternatif olduğunu anlamak zor olmayacaktır.Ayrıca Avustralya Üniversiteleri’nin çok büyük bir bölümü Ülkemiz de YÖK denkliğine sahiptir.

 Avustralya’da Eğitim Konusunda Bize Ulaşın

Avustralya elicosavustralya tafe bölümleriavustralya tafe fiyatlarıavustralya tafe programlarıavustralya tafe ücretleriavustralya üniversiteavustralya üniversite bölümleriavustralya üniversite denklikavustralya üniversite kabul şartlarıavustralya üniversite ücretleriavustralya üniversiteleriavustralya üniversiteleri fiyatlarıavustralya üniversiteleri ve bölümleriavustralya üniversiteleri yüksek lisansavustralyada tafeELICOS TOEFL Avustralya’da Üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan ulaşabilir, iletişim formu ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ