Avustralya’da Eğitim

  • 10 Nisan 2015
  • 2.353 kez görüntülendi.
Avustralya’da Eğitim

Avustralya’da Eğitim

Yüksek yaşam standartları, Dünya’nın en güvenli ülkeleri arasında hep ilk sıralarda yer alması, öğrencilere sunmuş oldukları sosyal imkanlar, ekonomik yaşam giderleri ve vatandaşlık hakkı alabilme imkanları ile Avustralya; İngilizce konuşulan ülkeler arasında İngiltere ve Amerika’nın ardından en çok yabancı öğrenci alan üçüncü ülke durumunda.

Sizin de planlarınız arasında yurtdışında İngilizce öğrenmek, lisans ya da master eğitimi almak varsa Avustralya’yı göz ardı etmemenizde fayda var.

Avustralya’da Dil Eğitimi

Ulusal dilin İngilizce olduğu Avustralya’da, öğrencilerin haklarının korunması ve eğitim kurumlarının sürekli olarak denetlenebilmesi için düzenlenmiş kanunlar sayesinde eğitim kalitesi oldukça yüksek seviyelerdedir ve bu da her yıl binlerce yabancı öğrenciyi İngilizce öğrenmek amacı ile Avustralya’daki Dil Okullarına çeker. Ancak Avustralya hükümeti daha çok uzun süreli eğitim almak isteyenlere izin vermek eğilimindedir. Bu yüzden özellikle 24 hafta ve daha uzun süreli eğitim almak isteyenler için Avustralya ismi tercihler daha da ön plana çıkabilir.

Avustralya’da Dil Okulu Fiyatları Ne Kadar?

Avustralya’da Dil Eğitimi ücretleri İngiltere ve Amerika’ya nazaran biraz daha ucuz olsa da çok büyük farklar beklememek gerek. Gideceğiniz şehre ve okula göre değişiklik gösterecek olsa da haftalık 20 saatlik derslerin olduğu programlardan örnek verecek olursak; 12 haftalık bazı programlara 2100-2200 AUD gibi ücretlere dahi katılmak mümkün. Ancak Sydney ve Melbourne gibi şehirlerde ise bazı okullarda aynı programlar için 4000-5000 Euro gibi ücretler de talep edilebiliyor.

Konaklama

Avustralya’da bir çok ülkeye nazaran daha çok konaklama seçeneği bulunur. Ancak yoğunluğa bağlı olarak her zaman için aile yanı ve yurtta konaklama imkanları istediğiniz şekilde olmayabilir. Bu yüzden kayıt aşamasında bilgi almakta yarar vardır.

Konaklama Ücretleri Ne Kadar?

Şehre ve okula göre değişse de ortalama olarak haftalık ücretler şu şekildedir;

Aile yanı konaklama 180-250 AUD

Yurtta konaklama 100-250 AUD

Paylaşımlı konutta kalma 80-150 AUD

Kiliselere bağlı pansiyonlar 90-140 AUD

Avustralya’da Lisans/Üniversite Eğitimi

Binlerce yabancı öğrenci hem İngilizce’yi ana dili gibi konuşabilmek, hem de kaliteli bir eğitim ile prestijli bir diploma sahibi olabilmek için her yıl Avustralya üniversitelerine kabul için başvuru yapmaktadır.

Avustralya’da Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

* Lise mezunu ya da bitirecek durumda olmak. (12 Yıllık eğitim almış olmak)

* Transkript (Tercüme edilmiş ve noter tarafından onaylanmış)

* TEOFL ya da IELTS sınav sonuçları (Bölüme göre değişmekle birlikte genellikle min IELTS:6.0, TOEFL:79 puan)

* Referans mektubu

* Niyet mektubu

* ÖSS sınav sonuç belgesi

Avustralya’da Lisans/Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

Genellikle 3 yıl olmakla beraber tıp fakültesi gibi bazı bölümler için eğitim süresi 4 ya da 5 yıl olabilmektedir. Ancak 12 yıl lise eğitimi almamış olanlar için 1 yıllık Foundation programına katılma şartı koşulabilir. Sadece yabancı öğrenciler için düzenlenen bu programlar, bir nevi üniversiteye hazırlık mahiyetindedir ve 12 yıl eğitim almış olanlar için de başvuru yapılacak olan bölüm tarafından şart koşulabilir. Foundation programlarına katılabilmek için de IELTS 5.50 gibi belli bir seviyede İngilizce yeterlilik istenmektedir.

Türkiye’de Üniversite Öğrencisiyim, Avustralya’ya Geçiş Yapabilir miyim?

Evet. Ancak geçiş yapacağınız bölümdeki dersler ile Türkiye’de almış olduğunuz dersler tam anlamıyla birbirini karşılamayacağı için eğitim sürenizin biraz uzayabileceğini unutmamanız gerekiyor. Ayrıca 2 yıl boyunca Avustralya’da eğitim almadığınız takdirde lisans diplomanızı Avustralya’dan alamayacağınızı unutmayın.

Avustralya’da Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal bilimler alanında eğitim alacak olanlar yıllık 15.000 AUD, mühendislik eğitimi alacak olanlar yıllık ortalama 25.000 AUD, tıp fakültesine girecek olanlarsa yıllık 35.000 AUD gibi ücretlerle eğitim alabilirler.

Ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin ücretleri ile hemen hemen aynı miktarlarda harç ücretleri olan üniversitelerde ayrıca bir çok burs imkanı da söz konusudur. Burslar hakkında en doğru bilgiyi ise bu alanda çalışan yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları verecektir.

Avustralya’da Master/Yüksek Lisans

Sahip olduğu yüksek eğitim kalitesi ile tüm Dünya’da geçerliliği olan bir diploma anlamına gelen Avustralya’daki master programları, her yıl on binlerce yabancı öğrencinin kabul alabilmek için yarışmasına neden oluyor. Peki sadece eğitim kalitesi ve prestijli bir diploma mı bu kadar öğrencinin yarışma nedeni?

Hayır pek tabi; ama neden bu kadar önemli Avustralya’da master/yüksek lisans yapmak?

* Mezuniyet sonrası 18 aylık çalışma hakkı elde edersiniz.

* Vatandaşlık almanız normal bir başvuruya nazaran çok daha kolaydır.

* 1 yıl gibi bir sürede yüksek lisans diplomanızı almanız mümkündür.

* Eğitim ve yaşam giderleri Amerika ve İngiltere gibi ülkelere nazaran çok daha ucuzdur.

* Eğitim dönemi boyunca haftalık 20 saat, tatil zamanlarında ise 40 saatlik çalışma izni vardır.

* Outdoor aktiviteler için inanılmaz fırsatlara sahip bir ülkedir.

* Yaşam kalitesi ve güvenilirliği üst düzeyde bir ülkedir.

* Onlarca farklı kültürü aynı anda tanıyabilmek için büyük bir fırsattır.

* İngilizceyi ana diliniz gibi öğrenme şansı sunar.

* Evli çiftlerden birisi başvuru yapıp kabul alırsa, eşine de vize ve çalışma hakkı sunar.

Avustralya’da Master Yapabilmek için Aranan Şartlar ve İstenen Belgeler

* Türkiye’deki herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümünden mezun ya da mezun durumunda olmak.

* Noter onaylı transkript (Genellikle minimum 2.20 not ortalaması istenmektedir.)

* İngilizce yeterlilik (Ortalama IELTS 6.50 gibi)

* Referans Mektupları (Lisans eğitimi almış olduğunuz üniversitenin öğretim görevlileri tarafından verilecek olması önemlidir.)

* Maddi yeterlilik

* Niyet mektubu

* Varsa İş deneyimi, alınan sertifikalar ya da hazırlanan projeler

* GRE VE GMAT skorları (Başvuru yapacağınız bölüme göre istenmektedir)

Avustralya’da Master/Yüksek Lisans Başvuruları Ne Zaman?

Genellikle eğitim yılı başlamadan 10-12 hafta kadar önce tüm başvuruların yapılmış olması istenmektedir. Ancak istenen belge ve evrakların düzenlenmesi her zaman için kısa sürede mümkün olmayabilir ve başvuru dönemi kaçırılabilir. Bu yüzden bu konuda ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı veren firmalardan yardım almakta yarar vardır.

Avustralya’da Master/Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal bilimler alanlarında yıllık 15.000 AUD gibi ücretlerle kayıt yaptırabilmek mümkün iken, Tıp fakültesi gibi bölümlerde ücretler yıllık 50.000 AUD’ı zorlayabilmektedir.

Avustralya’da Yaşam Giderleri ve Öğrenciler için Çalışma İzni

Avustralya’da yaşam giderleri Amerika ve İngiltere’ye nazaran çok daha makul seviyelerdedir. Bir de öğrenciler için haftalık 20 saatlik çalışma izni vardır ve bir öğrencinin hem yarı zamanlı çalışıp, hem de günlük giderlerini karşılayabilmesi mümkündür. Bir öğrenci yarı zamanlı çalışarak ayda 1500 AUD gibi bir para kanabilirken, aylık 1000 AUD gibi bir parayla rahatlıkla geçinebilmektedir.

Ancak 20 saatlik çalışma iznini alabilmek için en az 24 haftalık bir eğitim programı için Avustralya’ya gelmiş olmak gerekmektedir.

 

Avustralya dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgi almak için yurtdışı eğitim başvuru formunu doldurabilir yada 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ