Amerika’da Üniversite Eğitimi

  • 26 Ocak 2015
  • 2.924 kez görüntülendi.
Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Lisans ya da Yüksek Lisans Eğitimi için Amerika’ya gitmeyi planlayan binlerce öğrenci var ve Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin her geçen yol daha da çok artıyor. Yazımızda Amerika’da üniversite eğitimini birkaç başlık altında ele aldık.

Amerika’da Lisans Eğitimi

Lise sonrasında eğitimine Amerika’da devam etmek isteyenler için iki alternatif sunuluyor. Bunlardan ilki öncelikle iki yıllık bir yüksek okula kayıt yaptırmak ve ardından 4 yıllık fakültelerden birisine geçmek. İki yıllık yüksek okullar için aranan şartlar daha kolay halledilebilir ve yüksek okul yıllık ücretleri daha ucuz olduğu için bir çok kişinin tercihi, önce bir iki yıllık okula kayıt yaptırmak oluyor. Ayrıca bu okullardan mezun olanları koşulsuz kabul eden üniversitelerin de olması bu yöntemin tercih edilmesindeki önemli nedenlerden birisi.

Eğer doğrudan 4 yıllık bir bölüm için başvuruda bulunacaksanız bunun için öncelikle TOEFL ve SAT sınavlarına girerek yeterli puanı almanız gerekiyor. İngilizceniz bu sınavlardan istenen skorları almanız için yeterli değilse öncelikle bir dil programına dahil olarak bu sorunu çözmeniz mümkün.

Yüksek Lisans/Master Programları

Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteden en az 2.20’lik bir diploma notu ile mezun olmuşsanız ve iyi bir İngilizce’ye de sahipseniz Yüksek Lisans Eğitimini Amerika’da alabilirsiniz. İngilizce yeterlilik için aranan şartlar her üniversiteye göre farklılık gösterse de genelde minimum TOEFL için 79, IELTS içinse 6 skorları istenen şartlar.

Lisans eğitimi boyunca almış olduğunuz derslerin içerikleri, varsa iş tecrübeniz, iyi bir TOEFL ya da IELTS skoru 2 yıl süren Yüksek Lisans Eğitimini daha kısa sürede bitirmenizi sağlayabilir. Ancak bu her üniversite ve her bölüm için geçerli değildir.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Ücretleri

Amerika’nın oldukça geniş bir üniversite yelpazesi olması, fiyatlar için de aynı çeşitliliği ortaya çıkarıyor ancak bir yıllık eğitim maliyetinin ortalama olarak 10-15 bin dolar civarlarında olacağı söylenebilir. Yüksek okullar içinse bu rakam yıllık 10 bin doların daha altında.

Günlük harcamalar içinse yıllık tahmini olarak 10-15 bin dolar ayırmak gerekecektir. Buradan yola çıkarak bir öğrencinin yıllık 25 bin dolara ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin sadece bir yıllık harçlarının bu fiyata denk düştüğü göz önüne alınırsa oldukça iyi bir seçenek olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Amerika öğrencilere çalışma izni vermese de kampüs içerisindeki işlerde çalışmalarında herhangi bir engel yok.

Mezuniyet sonrası ise tam zamanlı çalışma izni veren Amerika, öğrencilerin eğitim hayatı boyunca aldıklarını pratikte kullanması için bir çok fırsat tanıyor. Ayrıca vatandaşlık başvuru için başvuranlar arasında en şanslı olan sınıflardan birisi de akademik eğitimini Amerika’da yapmış ve burada bir süre çalışmış olanlar.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ