Amerika’da Eğitim

  • 25 Mart 2015
  • 2.552 kez görüntülendi.
Amerika’da Eğitim

Amerika’da Eğitim

Amerika, rüyalar ülkesi olması bir yana eğitim kalitesi ve eğitim anlayışı ile de Dünya’nın en çok ilgi gören ülkelerinden birisi. Sizin de planlarınız arasında Amerika’da dil ya da lisans ve master eğitimi almak varsa yazımızı okumanızda fayda var.

Amerika’da Dil Eğitimi

Özellikle İngilizce öğrenmek isteyen bir çok kişinin planları arasında dil eğitimini Amerika’da almak var. Bunda Amerika’nın İngiltere’ye nazaran biraz daha ekonomik bir seçenek olması, sosyal imkanlar ve daha çok pratiğe dayalı bir eğitim anlayışının olması en önemli etkenler.

Amerika’da Dil Eğitim Programları

Amerika’da sadece dil okulları değil, aynı zamanda kolejler ve üniversitelerde kendi içerisinde kurslar açtığı için oldukça farklı alternatif vardır. Bu yüzden 2 haftalık programlardan 2 yıla kadar uzanan uzun soluklu programlara kadar oldukça farklı alanlarda bile profesyonel İngilizce eğitimi almak mümkündür.

Amerika’da dil eğitiminin en büyük farkı ise metot olarak pratiğe oldukça fazla önem verilmesidir. Bunun için bir çok dil okulunun öğrencilere sunduğu fazladan birçok farklı sosyal imkana da dil eğitimi ile birlikte sahip olunabilir.

Amerika’da Dil Eğitimi Almanın Maliyeti Ne Kadar?

Alternatifin çok fazla olması nedeniyle dil okulları fiyatları da oldukça farklı bir skaladadır. Aylık 400-500 Dolar gibi ücretlerle kayıt yaptırılabilecek programlar olduğu gibi bu rakam 2000 Dolar’a kadar da çıkabilmektedir. Konaklama içinse ortalama olarak aylık 1000 Dolar gibi bir miktar gözden çıkarılmalıdır.

Amerika’da Lisans/Üniversite Eğitimi

4000 kadar üniversitenin bulunduğu Amerika’da üniversite okumak için o kadar fazla alternatif vardır ki; seçim yapmak için profesyonel bir destek almak şarttır.

Amerika’daki 4 yıllık lisans programlarına doğrudan katılmak mümkün olabildiği gibi, 2 yıllık ön lisans programlarına dahil olup, mezuniyet sonrası bir çok üniversiteye direk giriş yapabilmek de mümkün. 2 yıllık bu bölümlerden kabul almak daha kolay olduğu için ve ekonomik açıdan da daha makul fiyatlarla eğitim almak mümkün olduğu için başvuru aşamasında kesinlikle düşünülmesi gereken alternatiflerden birisidir.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almak için Neler Gerekir?

Öncelikle İngilizce yeterliliğinizi olması gerekir. Başvuruda bulunacağınız üniversitenin istediği TOEFL skorunu belgelemeniz gerekir.

Lise diploma not ortalamanız iyi olmalıdır. Ülkemizdeki 5’lik sistem göz önüne alınacak olursa 4 ve üzeri bir not ortalaması başvuru için yeterlidir.

Öğretmenler ve eğitmenler tarafından verilecek olan resmi bir yazı ile sizin derslerdeki tutumunuzu, sosyal ilişkilerinizi ve sosyal faaliyetlerinizi anlatan olumlu görüşlerin yer aldığı bir referans mektubu kabul şansınızı oldukça artıracaktır.

Amerika’da eğitim aldığınız süre boyunca giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösterir maddi kanıtlar da kabul alabilmek adına oldukça önemlidir.

Çok önemli bir ayrıntı ise profesyonel olarak spor yapanların Amerika’daki bir çok üniversitede burslu olarak okuyabilecek olmasıdır. Bu yüzden profesyonel sporcuların kabul almaması neredeyse imkansızdır.

Amerika’da Lisans Eğitimi için Başvuru Dönemi Ne Zaman?

Amerika’da eğitim hayatı genellikle iki dönem olmak üzere Eylül ve Ağustos aylarında başlar. Ancak liseden sonra üniversite eğitimini Amerika’da almak isteyenlerin 1 sene kadar öncesinde başvuru için gerekli hazırlıkları yapması oldukça önemlidir. Zira istenilecek olan sınav sonuçları için hazırlık ve bu sınavlara girip istenilen skorların alınması ya da başvuru sırasında istenilen şartların sağlanması için erkenden planlama yapmak oldukça önemlidir.

Amerika’da Lisans Eğitimi için Birden Fazla Üniversiteye Başvurabilir miyim?

Evet başvurabilirsiniz. Ancak üniversitelerin istemiş olduğu şartlar farklı olduğu için ve kayıt döneminde her okulla ayrı bir görüşme yapılacağı için bu aşamada profesyonel destek almanız oldukça önemlidir.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almanın Maliyeti Ne Kadar?

2 yıllık bölümlere yıllık 5-10 bin Dolar gibi ücretlerle kayıt yaptırabilmek mümkün. Lisans eğitiminde ise bu fiyatlar yıllık 10 ile 30.000 Dolar arasında değişebilir. Bu ücretler yılda iki taksit olarak, genelde dönem başlarında yatırılır.

Bir öğrencinin yıllık giderlerini ise 10-15.000 Dolar gibi bir miktarla karşılaması mümkündür.

Amerika’da Master/Yüksek Lisans Eğitimi

Dünya’nın en gözde üniversitelerinin nedeyse yarıdan fazlasının Amerika’da bulunması, sosyal imkanlar, mezuniyet sonrası çalışma izni, onlarca farklı kültürü tanıma fırsatı ve daha sayılabilecek onlarca farklı avantaj nedeniyle yüksek lisans aşamasında Dünya’nın en çok ilgi gören ülkelerinden birisi olmasının en büyük nedenleri.

Peki Amerika’da Master Yapabilmek için Neler Gerekli?

* İngilizce Yeterlilik

Genellikle IELTS 6.0 ve TOEFL 79

* Maddi Yeterlilik

Master boyunca hem okul giderlerinizi, hem de günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi gösterir belgeler.

* İyi Bir Diploma Notu

Genellikle 2.20 gibi bir not ortalaması istense de rekabetin çok olduğu durumlarda bu not ortalaması yeterli olmayabilir.

* Referans Mektupları ve Varsa İş Tecrübesi

Öğretim üyeleri ve iş verenler tarafından verilecek olan olumlu referans mektupları kabul için oldukça önemlidir.

* GRE ve GMAT Skorları

Başvuruda bulunacağınız bölüme göre istenen GRE ve GMAT sınav skorları.

Amerika’da Master Sonrası Çalışmak Mümkün mü?

Master programına katılan her mezun Amerika’da 2 yıla kadar uzatılabilen çalışma iznine sahip olur. 2 yıllık bir çalışma döneminin ardından belli bir alanda uzmanlık sahibi olmuş ve yasalara uygun olarak yaşamış hemen herkes Amerika vatandaşlığı almaya da hak kazanır.

Amerika’da Hem Okuyup Hem de Çalışmak Mümkün mü?

Amerika’da eğitim alırken bir yandan da çalışmak, bir çok öğrencinin hayallerinden birisi. Resmi olarak lisans ve master programlarına katılan öğrenciler için yarı zamanlı çalışma izni sadece kampüs içi işler için var. Dil okulu öğrencilerinin ise çalışma izni programları ne kadar uzun olursa olsun yok.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ