Amerika Yüksek Lisans

  • 26 Ocak 2015
  • 3.184 kez görüntülendi.
Amerika Yüksek Lisans

Amerika Yüksek Lisans

Amerika, geniş toprakları sayesinde sahip olduğu 4000 üniversite ile Dünya’da en çok öğrenci göçü alan ülke. Öğrencilere sunduğu imkanlar, Dünya’nın en iyi ilk 100 üniversitesi arasındaki en çok üniversiteye sahip olan ülke olması, sosyal imkanlar ve mezuniyet sonrası çalışma hakkı gibi bir çok nedenden ötürü de her sene binlerce öğrenci de yüksek lisans eğitimi almak için Amerika’ya geliyor.

Amerika’da Master/Yüksek Lisans Program süreleri genellikle 2 yıl olsa da, MBA programlarına katılacak olanlar için 1 yıllık alternatifler de var.

Genellikle Eylül ayında başlayan programlar için ise, olası sorunlar göz önüne alınarak en az 6 ay kadar öncesinden başvuruyu yapmış olmak gerekiyor. Mümkünse bu süreç mezun durumunda iken son sınıfta başlatılmalı.

Amerika’da Yüksek Lisans yapabilmek için gerekenler kısaca şu şekilde listelenebilir;

* Yeterli düzeyde İngilizce

Genellikle isteneler TOEFL için minimum79, IELTS için 6.0

* İyi bir diploma notu

4 yıllık bir üniversiteden alınmış en az 2.25’lik bir diploma notu.

* Maddi Yeterlilik

Hem okul ücretleri, hem de günlük giderler ve konaklama için.

* Referans Mektupları

Üniversite hocalarından alınacak, resmi dille yazılmış 2 adet referans mektubu.

* GMAT ve GRE sınavlarından istenilen puanları alabilmek.

Bu koşul başvuruda bulunulacak üniversiteye göre değişiklik göstermekte. Sayısal bölümler için GMAT sonuçları istenirken, İktisat ağırlıklı bölümlerde GRE sonuçları istenebilir.

Amerika’da yüksek lisans sonrası  çalışma izni

Amerika’da Yüksek Lisans yaptıktan sonra iki seneye kadar uzatılabilen çalışma izni hakkı var. Bu süreç içerisinde yasalara bağlı kalarak yaşayanlar, belli bir iş deneyimi ve uzmanlık sahibi olanlar ise genellikle çok rahat bir şekilde

Prestijli Bir Diploma

Dünyanın en iyi 100 Üniversitesi’nin yarıya yakını Amerikan Üniversiteleridir. Amerika’dan alınacak bir yüksek lisans diploması ile Dünya’nın her yerinde iş ya da akademik kariyer başvurusunda bulunmak mümkün. Ancak Amerika’da yüksek lisans programlarının çok farklı dallara ayrılması ile ülkemizde YÖK tarafından kabul görülmeyen bazı programlar da var. Nadiren karşılaşılan bir durum olsa da Türkiye’de akademik kariyer planı yapanların buna dikkat etmesi önemli.

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri ortalama, yıllık 15 ile 30 bin dolar arasında değişmektedir. Konaklama ve günlük ihtiyaçlar da göz önüne alınırsa yıllık 15 bin dolar da bunun için ayırmak gerekir.

Ancak Amerika’da Yüksek Lisans başvurusu yapacak bir kimse, Amerika’ya has bir çok burs olanağından faydalanarak bu eğitimi çok daha ekonomik şartlar altında alabilmekte. Bu sebeple Yüksek Lisans başvurusu yaparken bu alanda danışmanlık hizmeti veren kişi ya da kurumlardan destek almanız yararınıza olacaktır.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ