Amerika yüksek lisans başvurusu ve kabul şartları

  • 26 Ocak 2015
  • 3.025 kez görüntülendi.
Amerika yüksek lisans başvurusu ve kabul şartları

Amerika Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Şartları

Amerika, 4000’den fazla özel ve devlet üniversitesi, öğrencilerine sunduğu imkanlar ve prestijli bir diploma için gelen neredeyse bir yılda 500.000’den fazla yabancı öğrenciyi ağırlıyor.

Amerika’da master yapmak için giden Türk öğrenci sayısı da bir yılda neredeyse 40.000’i aşmış durumda ve Amerika’da Yüksek Lisans Programları için giderek artan ilgi, öğrencilerde ve ailelerde Amerika’da Yüksek Lisans Yapabilmek için Gereken Şartlar konusunda daha çok bilgi sahibi olma isteği uyandırıyor.

Amerika master başvuru tarihleri farklılık gösterebilir ancak genelde Eylül ayında başlayan eğitim yılından en az 6 ay kadar önce başvurular yapılmalıdır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken ise mezuniyet öncesinde bu kararın alınmasıdır; son sınıfta iken başvuru yapmak için gerekli adımlar atılmalıdır.

 

Peki Amerika’da Yüksek Lisans Yapabilmek için Gerekenler Neler bir bakalım;

İyi Bir Mezuniyet Notu

Başvuruda bulunacağınız okulun başvuru şartları farklılık gösterebilse de en az 2.20’lik bir diploma notuna sahip olmanız gerekiyor. Notunuzun daha iyi olması onay alma şansınızın daha da artması demek.

İyi Bir İngilizce

Amerika’daki üniversiteler İngiltere’de olduğu gibi şartlı kabul ile öğrenci kabul etmiyorlar. Bu sebeple üniversitenin talep etmiş olduğu IELTS ya da TOEFL skor belgeleri ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Genellikle TOEFL için en az 79, IELTS içinse en az 6, aranan skorlar. Son zamanlarda bazı üniversiteler şartlı kabul ile onay vermeye başlasa da oldukça az sayıdalar.

Referans Mektupları

Akademik bir dille, resmi şekilde yazılmış olan ve üniversitedeki hocalardan alınmış olan referans mektupları başvuruda aranan şartlar arasında. Bu mektupları mail yolu ile de göndermek mümkün ancak başvuruda bulunacağınız üniversiteden önceden onay almak gerekiyor.

GMAT ve GRE Sonuçları

GMAT ve GRE sınavları öğrencilerin kişisel becerilerini, bilgi ve birikimlerini ve analiz yeteneklerini geniş bir yelpazede değerlendiren sınavlar. Genellikle teknik bölümde eğitim alacaklar için aranan şartlardan birisidir.

Niyet Mektubu

Öğrencinin, yine kendisi için yazacağı ve Amerika’da master yapmak istemesinin nedenleri, amaçları ve kendisine koymuş olduğu hedefler gibi bir çok konu başlığının yer aldığı kişisel bir mektuptur. Ancak bu mektubun kesinlikle profesyonel bir destekle yazılmasında büyük yarar vardır. Görüşlerin kişisel olması gerekirken, değinilmesi gereken konuların es geçilmesi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

İş Tecrübesi

Kesin aranan şartlardan birisi değildir. Ancak kendi alanınızla ilgili bir iş tecrübesine sahip olmanız seçim sürecinde size kesinlikle artı puan kazandıracaktır.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ