Amerika öğrenci vizesi

  • 26 Ocak 2015
  • 3.642 kez görüntülendi.
Amerika öğrenci vizesi

 

Amerika Öğrenci Vizesi , Vize Başvuru Evrakları

 

Amerika öğrenci vizesi  nasıl alınır ?,Amerika Öğrenci vize başvurusu nasıl yapılmalıdır ?,Amerika öğrenci vize başvuru formu, Amerika turistik vize başvurusu, Amerika turistik vize başvuru formu hakkıdna detaylı bilgiler.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerikan F-1 vizesi, eğitim hayatını sürekli olarak Amerika’da bir okulda geçirmek isteyen öğrenciler için düzenlenmiştir. Yürürlüğe koyulmuş öğrenci vizeleri arasından en çok kullanılan bu türdür.

F-1 Öğrenci Vizesi

Öğrenci F-1 vizesine sahip olduğunda ABD’ye giriş yaparak öğrencilik kariyerini sürdürme ve öğrencilik bitene dek ABD’de kalma hakkına sahiptir.

Öğrencinin F-1 vizesine sahip olduğu durumda bile ABD’de kalış hakkını kaybetmemek için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Aldığı dil eğitimi haftada en az 18 saat, akademik konularda aldığı eğitim ise haftalık en az 15 krediyi doldurmalıdır.

Vize Uzatımı

Türk vatandaşı ABD’ye giriş yapmadan önce 1-94 formunu doldurmalıdır. Formu temin etmek için herhangi bir uğraş vermenize gerek olmaz, uçakta hostes size verir. Pasaportunuz kontrol edildikten sonra ABD’den ayrılmanız gereken tarih yazılır ve pasaportunuzda gerekli yere zımbalanır. Zımbalanan tarih kısmında D/S (Duration of Status) yazması durumunda, eğitiminiz bitene kadar ABD’de kalabilirsiniz. D/S yazdığında vizenin uzatılmasına gerek olmaz.

Pasaportta belirli bir çıkış tarihi olduğunda ya da bu süre içerisinde ABD dışına çıkılacaksa öğrenci vizesine yeniden Türkiye’de başvurulması gerekiyor.

I-20 Belgesi

F-1 öğrenci vizesi almak isteyen öğrenci kayıt için başvurduğu Amerikan eğitim kurumundan, kuruma kayıt olunduğunu tescil eden bir yazı almalıdır. Hangi kurumdan alındığının önemi olmayan bu yazı standart bir formattadır. Bahsedilen kabul niteliğindeki yazı I-20 şeklinde adlandırılmıştır. I-20 yazısı öğrenci vizesi alabilmek için gereklidir ancak tek başına yeterli olmaz. Vizeyi almak için yanında gerekli olan diğer belgeler aşağıda açıklanacak.

sample-usa-visa

Amerikan vizesi almak

Amerika vizesini almak için başvuru yaptığınızda öncelikle maddi durumunuz göz önünde bulundurulur. Sizin ve ailenizin sahip olduğu gelir düzeyinin tatmin edici olması büyük önem taşır.

ABD’de eğitim alan öğrencinin hayat ve eğitim giderlerinin karşılanması için en az ayda 1000$ gereklidir. Örneğin ABD’de 3ay kalmayı planlayan birinin 3000$ nakit göstermesi yeterli olmaz. ABD’de kalmayı planladığı süre içerisinde ona yetecek gelirin toplam üç katı olmalı ve gelirin nasıl kazanıldığı ispat edilmelidir.

Vize Görevlilerine amacınızı ispat etmek İçin Sunacağınız Belgeler

Vize görevlileri öncelikli olarak tüm ihtiyaçlarınızı ABD’de çalışmadan kendi varlığınızla giderebileceğinize inanmalıdır. Ardından hayatınız boyunca almış olduğunuz eğitimin niteliğine ve ABD’de alınacak eğitimin size kazandıracaklarına bakılır.

Sizden talep edilecek belgelerin kapsamı:

  • Diploma ve onaylanmış fotokopisi,
  • Öğrenci belgesinin aslı,
  • Hayatınız boyunca edinmiş olduğunuz sertifikalar, kurs bitimini tescil eden belgelerin asılları,
  • Maddi durumunuzu tescil eden tüm belgeler.

 

Vize ücreti: ABD vize ücreti olarak 160$ talep ediliyor. 200$ öğrenci SEVIS ücreti olarak talep ediliyor. . Hiçbir ödemenin geri iadesi söz konusu olmadığını bilmeniz gerekemedktedi.

 

UYARI: Amerika Vizeleri için mutlaka profesyonel bir yardım veya danışmanlık hizmeti almanız olası maddi ve manevi kayıplarınızın önüne geçecektir. Bu anlamda Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından bu hizmeti talep edebilirsiniz..

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ