Almanya öğrenci vizesi hakkında bilinmesi gerekenler

  • 26 Ocak 2015
  • 8.793 kez görüntülendi.
Almanya öğrenci vizesi hakkında bilinmesi gerekenler

Almanya öğrenci vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar

ALMANYA ÖĞRENCİ VİZE BELGELERİ

Asağıda belirtilen belgelerin orjinali + 2 adet fotokopileri birlikte ve Türkçe belgeler Almanca tercümeleriyle bir arada hazırlanmalıdır.

– Almanca olarak eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendisi tarafından imzalanmış 2 adet başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 55. maddesine göre gerekli ek belge

– 3 adet biyometrik özelliklere uygun vesikalık resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskısı olmamalı)

– En az bir yıl geçerli (imzalı) Pasaport (10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı)

– Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus kayıt örneğinde özellikle “düşünceler” bölümünün eksiksiz doldurulmuş olmasına, anne-baba-tüm kardes-tüm çocukların belirtili olduğuna dikkat edilmeli)

– Anne babaya ait ikametgah ilmuhaberi

– Dil kursuna ait kayıt belgesi veya özel dil okulu/üniversitesi tarafından verilen ve haftalık kurs saatini belirten teyit yazısı

– Türkiye’deki garantörden noter tasdikli taahhütname/garanti belgesi (her ay için en az 750 Euro’dan başlayarak doğabilecek tüm masrafların karşılanacağına dair belge ve noter tasdikli Almanca tercümesi ) + Garantöre ait belgeler (kişinin gelirini ve ödeme kapasitesini gösteren tasdikli belgeler ve noter tasdikli Almanca tercümeleri (örneğin: eğer kişi çalışıyorsa maaş bordrosu, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri gibi, eğer kişi emekli ise emekli maaşını gösteren belgeler, hesap cüzdanları gibi)

Ekonomik durum belgeleri:

* Size ve/veya ailenize ait banka cüzdanları,tapular, araç ruhsatları (fotokopi ve orijinalleri)

*Siz ve/veya aileniz çalışıyorsa maaş bordroları, eğitim süresince iş yerinden izinli olduğunuza dair belge, sigortalı işe giriş bildirgesi *Siz ve/veya aileniz kendi işyerine sahipse: kuruluş gazetesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri (orijinalleri veya noter tasdikli örnekleri)

– Türkiye’de en son bitirdiğiniz okulun öğrenci belgesi (Almanca tercümesiyle) veya diplomanın noter tasdikli örneği. *Türkiye’de bir Almanca kursuna gidiyorsanız veya gittiyseniz kurs sertifikanız ya da gittiğiniz kurstan alınacak mektup (Almanca tercümesiyle).

– Almanya’da bir programa katıldıysanız ilgili programa ait resmi belgeler. *Halen öğrenci iseniz okulunuzdan öğrenci belgeniz ya da eğitiminize ara vererek gidecekseniz okuldan izin belgesi (Almanca tercümesiyle) *Eğer çalışıyorsanız ve işvereninizin izni varsa dönüşte aynı işyerinde çalışacağınızı teyit eden mektup (Almanca tercümesiyle)

– Askerlik şubesinden askerlik tecil belgesi (erkek adaylar için)

– Sigorta (30000 euro teminatlı)

– Uçak bileti rezervasyonu

– Gerek duyulması halinde başka belgeler de talep edilebilmektedir.

ÜÇ AYDAN FAZLA BİR SÜREYLE ALMANYA’DA EĞİTİM ALACAK KİŞİLER
VİZE RANDEVU & ÜCRETİ

İDATA’dan 444 8493 nolu telefondan vize randevusu alınmaktadır. Almanya Konsolosluğu Vize randevu ücreti 14 TL’dir. Görüşme sırasında kredi kartıyla veya kurumun banka hesabına 1 gün öncesinde ödeme yaparak randevu alınabilmektedir.

VİZE HARCI

90 günü aşan vizelerde vize ücreti Konsoloslukta tahsil edilmektedir. Vize ücreti 60 Avro’dur. Bu ücret sadece nakit ve avro olarak ödenebilmektedir.

Almanya Vize Görüşmesinden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Vize başvuru formu teslim edildikten sonra Konsolosluk tarafından başvuru sahibine verilen belge/makbuz mutlaka saklanmalıdır. Kargo ya da posta ile evrak gönderimi yapılması gerektiğinde mutlaka bu belgenin/makbuzun bir örneğini de sunmak gerekecektir.

– Konsolosluk tarafından pasaportun teslimi veya geri gönderimi kargo aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu durumunda Vize Bölümü’nün bahçesinde bulunan UPS KARGO firmasından başvuru sahibinin bir kargo zarfı alması gerekecektir. Bu zarfın bedeli yakın mesafeli adresler için 20 TL, uzak mesafedeki adresler içinse 27 TL’dir.

– Başvuru sahibi pasaportu teslim aldıktan sonra vizenizdeki tüm bilgilerin doğruluğunu ve alınan vize harcı ücretinin miktarını ilgili kısımdan mutlaka kontrol etmelidir. Başvuru sahibi şayet bu konuyla ilgili bir yanlışlık fark ederse, derhal gecikmeden Vize Bölümüne konuyu iletmelidir.

Almanya Vize Başvurusundan Önce Bilinmesi Gerekenler

– Sadece gerekli belgeler ile eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formları işleme alınabilmektedir.

– Başvuru formunda özellikle Almanya’da kalınacak adres bilgisinin belirtilmiş olması gerekmektedir.

-Vize başvuru için başvuru sahibinin pasaportu son 10 yıldan daha eski olmalıdır. Pasaportun 10 yıldan eski olması veya 10 yıldan eski olan bir pasaportun süresinin uzatılmış olması yeterli olmayacaktır. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve planlanan seyahat sonrası da en az 3 ay daha geçerli bir süreye sahip olması gerekmektedir.

– Vize başvurusu için istenen vesikalık resimler biyometrik özelliklere uygun olmalı, 6 aydan eski olmamalı ve 45×35 milimetre ebatlarında olmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi baş örtüsüz, gözlerini kapatacak herhangi bir şey olmadan ve ön profilden bir resim çektirmelidir. Dini gerekçeyle baş örtüsüz resim çektirmek istemeyen başvuru sahipleri, gözlerinin önü kapatılmayacak bir şekilde de resim çektirebilirler.

– Hemen dil kursunu müteakip Almanya`da öğrenim görmek istiyorsanız, doğrudan öğrenci ve öğrenim vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

– Mesleğiniz için bir kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işverenin şu durumları teyit eden bir yazısı hazırlanmalıdır;

– Almanca bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu belirtilmeli ve O işyerinde çalışacağınız süre, pozisyon ve aylık kazancınız hakkında bilgiler içermelidir.

– Şayet Türkiye`de başlanmış bir dil eğitiminin pekiştirilmesi için bu kursa gereksinim duyuluyorsa, şu belgelerde hazırlanmalıdır; *Katıldığınız kurslara ilişkin belge (ör. Goethe Enstitüsü`nden) *Belgelerle birlikte kursa katılma gerekçeleriniz (örneğin; Yabancı öğrencilerin üniversite öğrenimine yönelik yapılan Almanca sınavına (DSH), veya Alman Dili ve Edebiyatı sınavına hazırlık amacı)

Bu makale de Almanya vizesi için gerekli evraklar ,almanya turist vizesi ,almanya konsolosluğu, almanya vizesi başvuru formu ,almanya öğrenci vizesi, Almanya schengen vizesi, almanya vizesi nasıl alınır gibi sıkça sorulan Almanya Schengen vize sorularına cevap vermeye çalıştık.

Yine de Almanya vizeleri ve yurtdışı eğitim hakkında sorular olursa bize başvuru formumuzdan ulaşabilirisniz.

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ