A.B.D.’de Yasama Sürecini Gözlemleme Olanağı Sunan Burs Programı

 • 03 Mart 2015
 • 3.067 kez görüntülendi.
A.B.D.’de Yasama Sürecini Gözlemleme Olanağı Sunan Burs Programı

A.B.D.’de Yasama Sürecini Gözlemleme Olanağı Sunan Burs Programı

 

National Democratic Institute ve American  Councils for International Education; Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya’daki genç profesyonellere Amerika’daki yasama sürecini doğrudan gözlemleme fırsatı sunuyor.

 

5 Ekim- 13 Kasım 2015 (lojistik ayarlamalara bağlı olarak tarihlerde değişiklik olabilir) tarihleri arasında gerçekleşecek olan programa gelen başvurular arasından Türkiye’den seçilecek üç kişi; Washington D.C’deki oryantasyon toplantısının ardından, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde, eyalet düzeyindeki yerel meclislerde, yürütme organlarında, savunuculuk yapan sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarıyla, siyasi reform alanında çalışmalar yapan kurumlarda Amerikalı meslektaşlarıyla beraber çalışacak.

 

Program,  farklı burs programlarına katılmak üzere o tarihte Amerika’da bulunan bütün bursiyerlerle birlikte Washington D.C’de gerçekleşecek kapanış toplantısıyla sona erecek.  Ayrıca programın bitiminden sonraki dönemde, katılımcıların Amerika’daki program boyunca Amerikalı meslektaşlarıyla ortak geliştirecekleri projeler arasından seçilecek projelerin, Türkiye’de gerçekleşmesi mümkün olabilecektir.

 

Programın Amaçları:

 1. Amerika’daki yasama süreci hakkında genel bilgi sahibi olmak
 2. Kamu politikalarını oluşturmada sivil toplumun rolünün önemini ve hükümetin hesap verebilirliğini artırmak
 3. Amerika’daki ve Türkiye’deki örgütler arasında ortaklıklar oluşturulmasına destek olmak
 4. Ortak sorun ve ihtiyaçlara yönelik olarak uygulamaya dönük çözümler geliştirmek amacıyla ortak bir dil oluşturmak

Başvuru Kriterleri:

 • Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya vatandaşı olmak ve o ülkede ikamet etmek
 • Programa başvurduğu tarihte 25-35 yaşları arasında olmak (Yaş kriterinde herhangi bir esneklik yapılmamaktadır.)
 • Üniversite mezunu olmak
 • İleri derecede İngilizce konuşma ve yazma becerisine sahip olmak. Bunu öğrenim dönemi boyunca İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezuniyetle veya son iki yılda alınmış TOEFL (500’ün üzerinde puan almak) veya IELTS (6 veya üzerinde puan almak) ile belgeleyebilmek. (Yazılı ön elemeyi geçen katılımcıların, dil koşulunu sağlamadığı durumlarda; Ankara’da ücretsiz, bu program için geliştirilmiş özel bir TOEFL sınavı yapılacaktır.)
 • Türkiye’de kamu idaresi ve/veya sivil toplum alanında konuyla ilgili deneyime ve bu alanda kariyer yapma kararlılığına sahip olmak
 • Liderlik ve ortak iş yapma becerilerine sahip olmak

Katılımcıların konaklama ve ulaşım masrafları program tarafından karşılanacak ayrıca katılımcılara küçük bir miktar harcırah verilecektir.  Katılımcılar program boyunca Amerikalı ailelerinin evlerinde misafir olacaktır.

Başvuru kriterlerine uygun niteliklere sahipseniz ve programa başvurmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayarak bir kullanıcı adı ve şifre aldıktan sonra Application: Citizens of Turkey linkinde yer alan yönergeleri takip edebilir ve başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz.

Başvuru için son tarih 15 Nisan 2015’tir. Başvurular online sistem üzerinden gerçekleştiğinden, 15 Nisan 2015 saat 23.00’ten sonra yapılan başvurular geçerli değildir.

 

Programın içeriği ile ilgili sorularınız için National Democratic Institute’den Mevlüde Sahillioğlu ile; online başvuru sırasında gerçekleşebilecek teknik sorularınız için American Councils for International Education’dan Adolat Salikhova ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynak : http://turkish.turkey.usembassy.gov/legislative_fellowship_program_2015.html

Yurt dışı eğitim yorumu

Henüz bir yurtdışı eğitim yorumu yapılmamış.

BİR YORUM YAZ